Poznajemy drzewa i krzewy

Olsza

O drzewie

Nazywana bywa też olchą czarną. Rośnie przeważnie w miejscach podmokłych – wzdłuż brzegów rzek i drobnych cieków, na bagnach, czasem – na obrzeżach torfowisk. 

Pokrój

Olsza czarna ma rozłożystą koronę. Ciemny pień, nawet u starych drzew jest widoczny zwykle do samego wierzchołka. 

Kora

Ciemnoszara, z wiekiem staje się prawie czarna i zaczyna łuszczyć się głęboko grubymi płatami.

Liście

Liście są jajowate, piłkowane w nieregularny sposób, zaokrąglone lub z wycięciem na szczycie; ciemnozielone i raczej skórzaste.

Kwiaty

Drobne kwiaty męskie zebrane są w długie, zwisające kwiatostany – kotki, pylące znacznie wcześniej przez rozwojem liści. Są one usadowione powyżej kwiatostanów żeńskich, które drewnieją po przekwitnięciu, przekształcając w czarne owocostany, przypominające małe szyszeczki. Pozostają one na drzewie przez zimę – dzięki nim łatwo rozpoznać olszę w stanie bezlistnym.

Owoce

Drobne orzeszki, wysypujące się z „szyszeczek”, zaopatrzone są w małe wyrostki wypełnione powietrzem, ułatwiające rozsiewanie przez wodę.

Pędy

Pąki odwrotnie jajowate, wąskie. Pąki boczne osadzone na trzoneczkach, najczęściej odstające.

Ciekawostki

Lasy olszowe, z dominacją olszy czarnej w drzewostanie, dzielimy na dwa typy: bagienne olsy (olesy), porastające miejsca zabagnione, bez przepływu wód, a także niektóre typy łęgów, stanowiących podmokłe lasy, rosnące wzdłuż wód płynących. 
Olsza czarna ma drewno miękkie, posiadające charakterystyczną, pomarańczową barwę. Jest ono jednak mało użyteczne dla człowieka.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony