Poznajemy drzewa i krzewy

Wiązy

O drzewie

Nieczęsto spotykane drzewa, o twardym drewnie oraz eliptycznych lub odwrotnie jajowatych liściach,  wykazujących charakterystyczną asymetrię nasady blaszki liściowej.

Pokrój

Wysokie drzewo, o szerokiej koronie; dopiero w starszym wieku wykształca wyraźny, wzniesiony do góry wierzchołek. Drobniejsze gałązki są zwykle zwisające. Pień często rozszerza się przy ziemi, tworząc charakterystyczne, deskowate nasady korzeni –  tzw. przypory. 

Kora

W młodości szarobrązowa i gładka, potem ciemnieje i łuszczy się.

Liście

Liście wiązu szypułkowego są wyraźnie, podwójnie piłkowane, od spodu pokryte włoskami. Łatwo zauważyć asymetrię w budowie ich blaszki: jedna połowa liścia ma przy nasadzie nawet kilka nerwów mniej niż druga. Jest to cecha charakterystyczna dla wszystkich naszych wiązów: szypułkowego, polnego, górskiego.

Kwiaty

Wiązy są jednopienne. Kwiaty zwisają w gęstych, delikatnych pęczkach na długich szypułkach, jeszcze zanim rozwiną się liście.

Owoce

Drobne, zielonkawobiałe skrzydlaki, zwisające na długich szypułkach, tak jak kwiaty. Pojedynczy, spłaszczony orzeszek wiązu okolony jest pergaminowatym skrzydełkiem, u szczytu którego znajdują się zagięte „ząbki”. 

Ciekawostki

Wiąz szypułkowy czasem zwany bywa limakiem. Jego kuzyn – wiąz górski – to inaczej brzost. 
Owoce dojrzewają bardzo wcześnie, zwykle w końcu maja lub w czerwcu, i od razu opadają z drzew. Są roznoszone przez wiatr. Niedojrzałe skrzydlaki fotosyntetyzują w czasie, gdy drzewo nie ma jeszcze liści.
Naturalny zasięg wiązu szypułkowego kończy się na linii brzegowej Mórz Północnego i Bałtyckiego, a im dalej na południowy-wschód, tym jest częstszy. Sięga po Ural i Kaukaz.
Limak wytrzymuje długotrwałe zalewy, dlatego stanowi domieszkę w lasach łęgowych.
Odporne drewno ma zastosowanie w budownictwie wodnym i meblarstwie.
Nasiona wiązu są mało żywotne i kiełkuje mniej niż połowa z nich.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony