Poznajemy drzewa i krzewy

Lipa

O drzewie

Drzewo powszechnie znane dzięki swoim pachnącym, miododajnym kwiatom. Od niepamiętnych czasów darzona sympatią i szacunkiem i uważana za jedno z najszlachetniejszych drzew. Jedną z naszych lip opisał Jan Kochanowski we fraszce „Na lipę”. Występuje w lasach (głównie w grądach), ale również często jest sadzona w parkach, przy domach, a także przy drogach, budując piękne aleje. Jest dobrze przystosowana do naszych warunków klimatycznych.

Pokrój

Duże, długowieczne drzewo liściaste. Korona (jeśli w jej kształt nie ingeruje człowiek) jest regularna – szerokojajowata lub kulista. 

Kora

Ma szary kolor. Bywa silniej spękana niż u lipy szerokolistnej (nierzadko przypomina korę klonu zwyczajnego), z licznymi pęczkami pędów odroślowych. Lipa drobnolistna ma przeważnie grubszy pień, niż lipa szerokolistna.

Liście

Liście mają sercowaty kształt i charakterystycznie zakończony wierzchołek. Są szersze, niż dłuższe, z  piłkowanym brzegiem. Na górnej stronie są żywozielone, dolna ich strona jest jaśniejsza. Od innych lip można je odróżnić oglądając kępki włosków na spodniej stronie (tzw. domacje) w miejscach, gdzie nerwy się rozgałęziają – u lipy drobnolistnej są one zawsze rudawe.

Kwiaty

Kwiaty zebrane w pęczki, mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Kwiaty są obupłciowe, wierzchotki są mniej lub bardziej wzniesione, nawet sterczące ponad liśćmi, pręciki często tak długie jak płatki. Produkują dużo nektaru, z  którego pszczoły chętnie robią miód. Pora kwitnienia przypada na lipiec, stąd właśnie nazwa tego miesiąca.

Owoce

Owocem są małe, kuliste, twarde orzeszki zebrane w pęczki. Wygląd owoców ma duże znaczenie przy rozpoznawaniu różnych gatunków lip np. w zieleni miejskiej i w parkach.    

Pędy

Pąki wierzchołkowe są spiczasto jajowate, lekko spłaszczone bocznie. Łuski pąków zwłaszcza od strony nasłonecznionej połyskują na czerwonawo od strony ocienionej są zielonkawe są zróżnicowane pod względem wielkości, niższa sięga zaledwie środka, wewnętrzna okrywa pąk całkowicie.

Ciekawostki

Drewno lipy jest miękkie, lubiane przez rzeźbiarzy. Figury do sławnego ołtarza, znajdującego się w kościele Mariackim w Krakowie, autorstwa Wita Stwosza, zostały wykonany z lipowego drewna.
Węgiel drzewny, uzyskany ze spalania lipowego drewna, jest używany w przemyśle farmaceutycznym.
Obok dębów, lipa jest jednym z najbardziej długowiecznych europejskich drzew liściastych – bez trudu dożywa 500 lat.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony