Poznajemy drzewa i krzewy

Głogi

O drzewie

Głogi znane są przede wszystkim jako dziko rosnące krzewy, porastające różnego rodzaju zarośla i nieużytki. Stanowią one również atrakcyjną i często sadzoną roślinę ozdobną. Gęsty i ciernisty żywopłot z głogu jest trudny do sforsowania zarówno przez ludzi, jak i zwierzęta,. Dzięki tym właściwościom sadzony był często na obszarach fortyfikacyjnych oraz na miedzach śródpolnych. Najczęściej występują w Polsce dwa gatunki, głóg jedno- i dwuszyjkowy.

Pokrój

Wysoki krzew lub drzewo, potrafi osiągnąć wysokość do 10 metrów (głóg dwuszyjkowy częściej przybiera pokrój krzewiastą). Korona jest nieregularna i szeroka, składa się z gęstej masy ciernistych, sztywnych gałązek.

Kora

U młodych roślin jest szarozielona i gładka z czasem staje się ciemnobrązowa z płytkimi często spiralnie łuszczącymi się bruzdami. 

Liście

Opadające na zimę, ustawione skrętolegle, długości do około 6 cm. Z wierzchu są błyszczące, od spodu niebieskozielone. Ogonek liściowy z dwoma przylistkami, kształt blaszki i przylistków bardzo zmienny, liście są klapowane, wcięcia co najmniej do połowy szerokości blaszki (u głogu dwuszyjkowego wcięcia klap są płytsze). Klapy są przeważnie ząbkowane na szczycie, główne nerwy wygięte odśrodkowo, w kątach nerwów owłosione (brak owłosienia u głogów dwuszyjkowych). U obu głogów nerwy boczne dochodzą do klap i zatok (wcięć między klapami) liści.

Kwiaty

Białe, rzadko różowawe z jedną szyjką słupka (u głogów dwuszyjkowych 2-3 szyjki słupka). Kwiaty są obupłciowe zebrane w szerokie podbaldachy.

Owoce

Intensywnie czerwone, zawierają tylko jedno nasienie (głóg dwuszyjkowy ma 2-3 orzeszki).   

Pędy

Pąki wierzchołkowe są jajowate lub okrągławe, na szczycie zaokrąglone lub spiczaste, większe od pąków bocznych. Łuski pokrywające pąki są brązowoczerwone z łatwo odpadającymi rzęskami. Brzegi łusek są ciemnobrązowe lub czarne.

Ciekawostki

Systematyka rodzaju Głóg jest przedmiotem ciągłych dyskusji naukowych. Obecnie uważa się, że w Polsce występuje w stanie dzikim aż 8-9 gatunków głogu, w tym 3 to utrwalone mieszańce, a 2-3 to głogi obce, w pełni zadomowione. Wszystkie są światło- i ciepłolubne.
Głóg jednoszyjkowy kwitnie w maju i czerwcu, około 2 tygodni później niż głóg dwuszyjkowy. Kwiaty zapylane są dzięki muchom i innym owadom (również pszczołom), owoce dojrzewają w sierpniu i rozprzestrzeniane są za pośrednictwem ptaków. Nasiona kiełkują bardzo długo, nierzadko przez 3 lata.
Substancje zawarte w głogach wykorzystywane są w medycynie jako środki regulujące pracę serca, obniżające poziom cholesterolu we krwi. W przeciwieństwie do owoców róż zawierają mało witaminy C.
Głogi generalnie bardzo dobrze znoszą przycinanie jednak źle znoszą przesadzanie, a ich korzenie są wrażliwe na przesuszenie.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony