Poznajemy drzewa i krzewy

W jaki sposób rozpoznawać drzewa?

Umiejętność rozpoznawania gatunków to wypadkowa wielu czynników: wiedzy przyrodniczej, spostrzegawczości, otwartości ale także posiadania dobrych narzędzi edukacyjnych. Dokładnie z tych samych zmysłów korzystamy na co dzień pozdrawiając kogoś znajomego na ulicy (wzrokowo oceniamy jego wygląd, wzrost, kolor oczu, włosów, sylwetkę) i przyporządkujemy do zapamiętanej aparycji osoby, którą znamy.

Bez fachowego sprzętu, a nawet bez szerokiej wiedzy każdy z nas może rozpoznawać najbardziej popularne drzewa. Uważny wzrok, węch i dotyk są doskonałymi narzędziami w tej sztuce.

Drzewo jest bardzo wdzięcznym obiektem „badawczym”. Niezależnie od pory roku… Wiosną uraczy nas młodymi listkami wyłaniającymi się z pąków i zaskakującymi kwiatostanami (których wygląd z daleka czasem błędnie zasugeruje nam, że to liście). Latem możemy rozpoznawać drzewa za pomocą w pełni rozwiniętych już liści ale także owoców. Jesienią szczególnie lubimy obserwować przebarwiające się liście a zbierane kasztany czy żołędzie są nieodłącznym budulcem ludzików na zajęciach plastycznych. Zimą, drzewa pozbawione liści, tkwią w uśpieniu. To dobry moment by obserwować pędy i pąki wierzchołkowe. Od smoliście czarnych jesionu poprzez zielone klonu i malinowe lipy. W każdym momencie - przy odrobinie determinacji i zaciekawienia drzewo daje nam różne sposobności by je bliżej poznać.

Przyglądając się drzewom warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

Pokrój - czyli sylwetka drzewa. To cecha szczególnie przydatna zimą, kiedy drzewa pozbawione są liści czy owoców. To charakterystyczny rysunek nadany drzewu przez układ gałęzi, konarów (oczywiście dotyczy to drzew, które nie były znacznie przycinane/formowane).

Liście - to „znaki szczególne drzew”, warto zwrócić uwagę na ich kształt, brzeg blaszki liściowej czy długość ogonka.

Kora - to „skórka” pokrywająca pień drzewa. Choć (generalnie) to trudna do rozpoznania cecha gatunkowa, niemniej jednak, niektóre drzewa, np. brzoza, są z łatwością rozpoznawane właśnie po korze.

Uwaga!

Wiemy już, że opisując wygląd (drzewa czy zwierzęcia) w pierwszej kolejności mówimy o kolorze i rozmiarze. Obie te cechy są ważne ale trzeba pamiętać, że są bardzo zmienne. Oznacza to, że w zależności od wielu czynników (jak nasłonecznienie, żyzność gleby, sąsiedztwo innych gatunków…) dany osobnik może się znacznie różnić od typowego.

Przejdź do góry strony