W słowiańskich wierzeniach ludowych kalina powszechnie utożsamiana była z dziewictwem, skromnością i młodością, ale także ze smutkiem i cierpieniem, stad też jej symbolika weselna i żałobna. Słowo „kalina” brzmi podobnie w większości języków słowiańskich, co przemawia za jego odległą genezą.
Kalina jest powszechnie uważana za roślinę lekko trującą. Kora, korzenie i owoce kaliny koralowej zawierają wiele związków chemicznych, m.in. garbników, flawonoidów, kwasów organicznych. Choć niektóre z nich mogą być toksyczne dla człowieka, kalina stosowana była w ziołolecznictwie już w starożytności. Substancje czynne w niej zawarte mają głównie działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne, a przetwory z owoców wzmacniają mięsień sercowy i ściany naczyń krwionośnych. Charakterystyczny zapach owoców spowodowany jest przez obecność kwasu walerianowego i jego pochodnych.
Dawniej do farbowania wełny używano owoców (czerwony barwnik) i kory (czarnozielony).
Odmiana ogrodowa, znana od XVI w. i rozmnażana wyłącznie wegetatywnie, tzw. buldeneż (kula śniegu – franc. boule de neige), która tworzy wyłącznie kuliste kwiatostany, złożone tylko z płonnych kwiatów.
Kalina preferuje żyzne i wilgotne siedliska, spotykamy ją w łęgach i grądach.