Kasztanowiec zwyczajny
Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
Współcześnie rośnie dziko na Półwyspie Bałkańskim (gdzie schronił się przed lądolodem skandynawskim), lecz od dawna jest sadzony niemal w całej Europie, także w Polsce, i całkowicie już zadomowiony.
Korona jest gęsta, zwarta i kopulasta, a jej dolne gałęzie są zwykle długie, zwisające. Charakterystyczne są duże, lepkie pąki, po których łatwo można poznać kasztanowiec zimą.
U młodych osobników jest gładka i szarobrązowa, u starych drzew – porozrywana na łuszczące się płytki.
Charakterystyczne, dłoniastozłożone liście składają się z 5-7 odwrotniejajowatych, u nasady klinowatych i zaostrzonych na szczycie listków, ułożonych jak palce w rozczapierzonej dłoni. Brzeg liści jest podwójnie piłkowany; ich wierzch jest ciemnozielony, nagi, natomiast spód – nieco jaśniejszy, owłosiony na nerwach. W porównaniu z innymi pospolitymi drzewami, liście kasztanowca zwyczajnego są duże. Ustawione są naprzeciwlegle.
Kwitnienie kasztanowców, zwanych popularnie (chociaż błędnie) „kasztanami”, kojarzone jest z okresem egzaminów maturalnych, bowiem przypada na początek maja.
Owocem są zielone, grubościenne i kolczaste torebki na długich szypułkach, zawierające duże, brązowe nasiona z białawą plamą, zwane popularnie „kasztanami”. Torebki pękają trzema klapami.
Młode pędy są rdzawobrązowe, później brązowoszare, lekko błyszczące, grube. Pąki są bardzo charakterystyczne - duże, czerwonobrązowe, błyszczące i bardzo kleiste. Łuski pąków posiadają na krawędziach żółto- lub ciemnobrązową falbankę. Szerokostożkowate pąki wierzchołkowe są znacznie
Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)