Poznajemy drzewa i krzewy

Leszczyna pospolita

O drzewie

Rozłożysty krzew, o szerokich, okrągławych liściach, znany przede wszystkim z owoców – orzechów laskowych. Czasami leszczyna pospolita przybiera formę niewysokiego drzewa.

Pokrój

Zazwyczaj rozłożysty krzew, o wielu pniach. 

Kora

Raczej gładka, ciemna, z widocznymi przetchlinkami.

Liście

Ułożone skrętolegle, pojedyncze, duże, ząbkowane na brzegach liście, o zaostrzonym czubku, są silnie owłosione. Pojawiają się dopiero po kwitnieniu, gdy nie grożą im już przymrozki. Liście leszczyny posiadają po spodniej strony blaszki wyraźne, wypukłe unerwienie.

Kwiaty

Jako jeden z pierwszych zwiastunów przedwiośnia, kwitnie już w lutym-marcu. Wytwarza na jednym okazie dwa rodzaje kwiatów (jednopienność) – męskie, zebrane w długie, obficie pylące na żółto kwiatostany – kotki, oraz żeńskie, które trudniej zauważyć – z pączka wystają tylko ich intensywnie różowe części (znamiona słupka).

Owoce

Orzechy laskowe okryte są zdrewniałą skorupką, z rozłupaniem której świetnie radzą sobie jednak niektóre zwierzęta, jak m.in.: orzechówka (ptak), orzesznica i wiewiórka (gryzonie) – doceniające odżywcze walory orzechów.

Pędy

Wierzchołkowe pąki - kulisto-jajowate, na szczycie zaokrąglone. Pąki boczne – nieco bardziej zaostrzone i niewiele mniejsze.

Ciekawostki

  • Leszczyna jest ceniona nie tylko ze względu na owoce, ale też w pszczelarstwie, jako źródło pyłku.
  • Leszczynowe pędy, często proste i giętkie, były stosowane do rozmaitych celów przez człowieka, a szczególnie na wędziska („kije” do wędek).
  • Współcześnie, na naszych ziemiach, obfite występowanie leszczyny w lesie jest jednym ze wskaźników obecności siedliska grądu – żyznego lasu liściastego, z drzewostanem budowanym przez dąb, grab, lipę i klon pospolity. 
  • Pręty leszczynowe mające nie więcej niż kilka lat są zupełnie proste. Dawniej robiono z nich ogrodzenia czy proste meble. Gałązki leszczyny ścinane zimą służyły jako tyczki do wspierania rosnącej fasoli, ponieważ nie ukorzeniały się i nie zabierały fasoli składników mineralnych z gleby (jak to się działo w przypadku gałązek wierzbowych). Wykorzystywano je także jako laski, stąd dawna nazwa krzewu i pozostałość w nazwie orzechy laskowe
  • Rozwidlone gałązki leszczyny są używane jako różdżki służące do wykrywania podziemnych cieków wodnych.
  • Leszczyna zgodnie z podaniami była uważana za magiczne drzewo w cudowny sposób chronione… mające wielka moc w zwalczaniu czarów G,. Grigson, The Englishman’s Flora (1996 r.)
Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony