Poznajemy drzewa i krzewy

Lipa

O drzewie

Drzewo powszechnie znane dzięki swoim pachnącym, miododajnym kwiatom. Od niepamiętnych czasów darzona sympatią oraz szacunkiem i uważana za jedno z najszlachetniejszych drzew. Jedną z naszych lip, opisał Jan Kochanowski we fraszce „Na lipę”. 

Pokrój

Duże, długowieczne drzewo liściaste. Korona (jeśli w jej kształt nie ingeruje człowiek) jest regularna – szerokojajowata lub kulista. 

Kora

Ma szary kolor. Bywa silniej spękana niż u lipy szerokolistnej (nierzadko przypomina korę klonu zwyczajnego), z licznymi pęczkami pędów odroślowych. Lipa drobnolistna ma przeważnie grubszy pień, niż lipa szerokolistna.

Liście

Liście mają sercowaty kształt i charakterystycznie zakończony wierzchołek. Są szersze, niż dłuższe, z  piłkowanym brzegiem. Na górnej stronie są żywozielone, dolna ich strona jest jaśniejsza. Od innych lip można je odróżnić oglądając kępki włosków na spodniej stronie (tzw. domacje) w miejscach, gdzie nerwy się rozgałęziają – u lipy drobnolistnej są one zawsze rudawe.

Kwiaty

Kwiaty zebrane w pęczki, mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Produkują dużo nektaru, z  którego pszczoły chętnie robią miód. Pora kwitnienia przypada na lipiec, stąd właśnie nazwa tego miesiąca.

Owoce

Owocem są małe, kuliste, twarde orzeszki zebrane w pęczki. Wygląd owoców ma duże znaczenie przy rozpoznawaniu różnych gatunków lip w parkach. 

Ciekawostki

Drewno lipy jest miękkie, lubiane przez rzeźbiarzy. Figury do sławnego ołtarza, znajdującego się w kościele Mariackim w Krakowie, autorstwa Wita Stwosza, zostały wykonany z lipowego drewna.
Obok dębów, lipa jest jednym z najbardziej długowiecznych europejskich drzew liściastym – bez trudu dożywa 500 lat.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony