Poznajemy drzewa i krzewy

Buk

O drzewie

Na części ziem Polski stanowi jedno z podstawowych drzew budujących lasy, przeważnie o czystym drzewostanie bukowym, zwane buczynami. Wiosną rozwijające się liście buków cieszą najpiękniejszą, jasną zielenią. Jesienią w buczynach ich miedzianozłote liście zdobią korony, a opadając tworzą na dnie lasu piękny, barwny kobierzec.

Pokrój

Okazałe drzewo z gęstą, szeroką i silnie rozgałęzioną koroną.

Kora

Cienka, gładka, srebrzystoszara lub popielatoszara kora, niekiedy z delikatnymi poziomymi rysami. Jest bardzo wrażliwa na mechaniczne uszkodzenia.

Liście

Jajowate liście, długości do 10 cm, o falistym brzegu, są na szczycie zaostrzone. Młode liście mają brzeg orzęsiony. Z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, od dołu jaśniejsze i matowe.

Owoce

Brązowe trójgraniaste orzeszki, nazywane bukwią, ukryte są w zdrewniałej, lekko kolczastej torebce, pękającej kilkoma klapami.

Ciekawostki

Bukiew jest przysmakiem dzików i jeleni. Nasiona, zawierające dużo oleju, były dawniej używane jako pasza dla świń, a w trudnych czasach, po lekkim uprażeniu, jadane również przez ludzi. Spożywane na surowo mogą wywoływać nudności, wymioty i ból głowy. Buk może żyć ok. 350 lat. Jest drzewem klimatu morskiego oraz górskiego, bowiem lubi wilgotne powietrze i nie znosi silnych mrozów, dlatego nie spotykamy go w całej Polsce. Rośnie w górach i na wyżynach, a także w zachodniej części Wielkopolski i na Pomorzu (wpływy wilgotnego klimatu atlantyckiego). W górach, wspólnie z jodłą tworzy charakterystyczne piętro roślinności, zwane reglem dolnym. 

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony