Poznajemy drzewa i krzewy

Jodła pospolita

O drzewie

Cieniolubne, żywiczne drzewo iglaste, w Polsce rosnące na południu kraju – w górach i na wyżynach.

Pokrój

Charakterystyczny strzelisty pień i stożkowata korona, w starszym wieku z „bocianim gniazdem” na szczycie, powstałym wskutek zahamowania wzrostu wierzchołka.

Kora

Długo jasna, popielatoszara i gładka, z pęcherzykami żywicy. W starszym wieku drzew staje się spękana na małe płaty o prostokątnym kształcie.

Liście

Spłaszczone i błyszczące igły są ciemnozielone z wierzchu, z bruzdką, a z dwoma wąskimi, białawymi paskami na spodzie. Wierzchołki igieł są zaokrąglone i nieznacznie wcięte.

Kwiaty

„Szyszkowate” kwiatostany żeńskie osadzone są na najwyższych gałęziach i zawsze stoją ku górze. Kwiaty męskie zebrane są w kuliste kotki.

Szyszki

Stojące, walcowate, długości ok. 10 cm szyszki jodeł kształtem przypominają świece. Nie opadają w całości, lecz rozsypują się na drzewie na nasiona z niewielkim skrzydełkiem oraz łuski wspierające, pozostawiając na gałęzi jedynie sterczący trzpień. Dlatego pod drzewami nigdy nie znajduje się całych szyszek jodeł, a jedynie ich rozsypane łuski.

Ciekawostki

Jodła wymaga chłodnego i wilgotnego klimatu, nie znosi upału i suszy, dlatego rośnie głównie w górach i na pogórzu. W Polsce przebiega północna granica jej zasięgu (na naturalnych stanowiskach najdalej na północ spotykamy ją w okolicach Łodzi i Warszawy). Obecnie jest u nas gatunkiem zagrożonym. Z trudem się odnawia, m.in. ze względu na fakt, że dobry rok nasienny przypada u tego drzewa co 8-10 lat. Nie nadaje się do sadzenia w miastach, bowiem źle znosi warunki miejskiego klimatu.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony