Poznajemy drzewa i krzewy

Cis

O drzewie

Zimozielone, dwupienne drzewo, o płaskich, niekłujących igłach, pozbawione żywicy. Poza czerwonymi osnówkami wokół nasion, wszystkie jego części są silnie trujące. Cis należy do najbardziej długowiecznych drzew w Europie – może żyć nawet do kilku tysięcy lat. 

Pokrój

Najczęściej niezbyt wysokie drzewo, o rozłożystej koronie i niekiedy wielu wierzchołkach albo krzew o gęsto ułożonych gałęziach.

Kora

Czerwonawa kora cisa łuszczy się płatami, ale jest dosyć miękka i delikatna w dotyku.

Liście

Igły cisa są miękkie i niekłujące; nie mają wyraźnego zapachu. Górna ich strona jest ciemnozielona, spodnia zaś jaśniejsza i matowa. Są stosunkowo trwałe – pozostają na drzewie 6-8 lat.

Kwiaty

Drobne kwiaty żeńskie wyrastają w kątach igieł i trudno je dostrzec niewprawnemu obserwatorowi na pierwszy rzut oka. Na męskich okazach kwiaty zebrane są w niewielkie, żółtawe kwiatostany, które po wypyleniu dość szybko brązowieją i opadają. Na zdjęciu: kwiaty męskie podczas pylenia.

Nasiona

Nasiona ciemnobrązowe i twarde, są otoczone charakterystyczną osnówką, która jest jedyną nietrującą częścią drzewa i stanowi pokarm dla wielu gatunków ptaków (np. kowalika, rudzika…), wabiąc je czerwonym kolorem. 

Ciekawostki

Drewno cisa jest bardzo sprężyste i wytrzymałe, dlatego doskonale nadawało się do wyrobu broni, takiej jak łuki i kusze. Od niedawna natomiast gatunek ten zyskuje na znaczeniu w terapii nowotworów.
Cis jest jednym z gatunków najwcześniej objętych ochroną w Europie – chroniony był prawem, wprowadzonym przez króla polskiego Władysława Jagiełłę, już od 1423 roku. Miało ono zapobiec wytępieniu drzewa, dostarczającego cenne drewno do wyrobu sprzętu wojennego.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony