Poznajemy drzewa i krzewy

Kasztanowiec

O drzewie

Współcześnie rośnie dziko na Półwyspie Bałkańskim (gdzie schronił się przed lądolodem skandynawskim), lecz od dawna jest sadzony niemal w całej Europie, także w Polsce, i całkowicie już zadomowiony.

Pokrój

Korona jest gęsta, zwarta i kopulasta, a jej dolne gałęzie są zwykle długie, zwisające. Charakterystyczne są duże, lepkie pąki, po których łatwo można poznać kasztanowiec zimą.

Kora

U młodych osobników jest gładka i szarobrązowa, u starych drzew – porozrywana na łuszczące się płytki.

Liście

Charakterystyczne, dłoniastozłożone liście składają się z 5-7 odwrotniejajowatych, u nasady klinowatych, a na szczycie zaostrzonych listków, ułożonych jak palce w rozczapierzonej dłoni. W porównaniu z innymi pospolitymi drzewami liście te są bardzo duże.

Kwiaty

Kwiaty mają białe płatki, z żółtymi lub czerwonymi plamkami u nasady. Kwiatostany, będące stożkowatymi wiechami, są charakterystyczne, duże i wzniesione. 

Owoce

Owocem są zielone, grubościenne i kolczaste torebki, zawierające  duże, brązowe nasiona, zwane popularnie „kasztanami”. Dojrzałe kasztany są powszechnie znane już przedszkolakom.

Ciekawostki

Kasztanowiec jest drzewem należącym do innej rodziny, mającym odmiennego typu liście i szereg innych cech budowy, niż kasztan jadalny. Pewne podobieństwo występuje jedynie w budowie i wyglądzie owoców. Nazywanie kasztanowca kasztanem – jest błędem.
Kasztanowiec to cenna roślina lecznicza, szczególnie przeciw żylakom. Niektórzy ludzie wierzą, że kasztany noszone  w kieszeni leczą reumatyzm. Dawniej  mączką ze zmielonych kasztanów leczono kaszlące konie. Niestety od jakiegoś czasu kasztanowce atakuje mały motyl - szrotówek kasztanowcowiaczek. Na liściach, w miejscu żerowania gąsienic tego owada, pojawiają się brązowe plamy, zwane minami. Silnie zaatakowane liście opadają. Metodą walki ze szrotówkiem jest grabienie i palenie liści, w których poczwarki szrotówka spędzają zimę, a także zakładanie budek lęgowych dla sikor, naturalnych wrogów motyla. W miastach stosuje się również opaski, do których przylepiają się wszystkie owady i pajęczaki, jakie pojawiają się na drzewie. Stosowano również szczepionki, które okazują się niezdrowe dla drzew. 

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony