Poznajemy drzewa i krzewy

Leszczyna pospolita

O drzewie

Znany przede wszystkim z owoców – orzechów laskowych – rozłożysty krzew, o szerokich, okrągławych liściach.

Pokrój

Zazwyczaj rozłożysty krzew, o wielu pniach. 

Kora

Gładka, ciemna.

Liście

Pojedyncze, duże, ząbkowane na brzegach, silnie owłosione, o zaostrzonym czubku. Pojawiają się dopiero po kwitnieniu, gdy nie grożą im już przymrozki.

Kwiaty

Jako jeden z pierwszych zwiastunów przedwiośnia, kwitnie już w lutym-marcu. Wytwarza na jednym okazie (jednopienność) dwa rodzaje kwiatów – męskie, zebrane w długie, obficie pylące na żółto kwiatostany, oraz żeńskie, które trudniej zauważyć – z pączka wystają tylko ich intensywnie różowe części (znamiona słupka). Na zdjęciu: kwiatostan męski.

Owoce

Orzechy laskowe okryte są zdrewniałą skorupką, z rozłupaniem której świetnie radzą sobie jednak zwierzęta, jak m.in. orzesznica (gryzoń), orzechówka (ptak), czy wiewiórki – doceniające odżywcze walory orzechów.

Ciekawostki

  • Leszczyna jest ceniona nie tylko ze względu na owoce, ale też w pszczelarstwie.
  • Leszczynowe pędy, często proste i giętkie, były stosowane do rozmaitych celów przez człowieka, a szczególnie na wędziska („kije” do wędek). 
  • Pręty leszczynowe mające nie więcej niż kilka lat są zupełnie proste. Dawniej robiono z nich ogrodzenia czy proste meble. Gałązki leszczyny ścinane zimą służyły jako tyczki do wspierania rosnącej fasoli, ponieważ nie ukorzeniały się i nie zabierały fasoli składników mineralnych z gleby (jak to się działo w przypadku gałązek wierzbowych).
  • Robiono z nich także laski, stąd dawna nazwa krzewu i pozostałość w nazwie orzechy laskowe
  • Rozwidlone gałązki leszczyny są używane przez radiestetów jako różdżki służące do wykrywania tzw. „żył wodnych”.
  • Leszczyna zgodnie z podaniami była uważana za magiczne drzewo w cudowny sposób chronione… mające wielka moc w zwalczaniu czarów G. Grigson, The Englishman’s Flora (1996 r.)
Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony