Poznajemy drzewa i krzewy

Wierzba

O drzewie

Wielka różnorodność mych gatunków i odmian sprawia, że nie zawsze łatwo dokładnie mnie nazwać. Najczęściej spotykacie wierzbę białą, kruchą lub iwę. W parku nad stawem często pochyla się wierzba płacząca.

Pokrój

I tu zaznacza się pośród wierzb rozmaitość: od karłowatych krzewinek, przez niskie drzewa (wierzba iwa) po wysokie i grube pnie wierzby białej czy płaczącej.

Kora

Moja kora jest ciemnoszara, z wiekiem pęka, żłobiąc swą powierzchnię. Zawiera substancje lecznicze (kwas salicynowy) znane od tysięcy lat i wykorzystywane w medycynie.

Liście

Pojedyncze, podłużne, od wrzecionowatych po prawie jajowate, u wierzby białej pokryte włoskami. U wierzby iwy od spodu pokryte szarawym filcem.

Kwiaty

Moje drobne kwiaty, zebrane w kotki, mimo niepozorności, lubiane są przez owady. Popularne bazie – ludowy symbol wiosny i Wielkanocy – to właśnie kwiatostany wierzby Największe i najbardziej popularne bazie należą do wierzby iwy.

Owoce

Moje nasiona znajdują się w drobnych torebkach, otoczone białym puchem, jak u topoli. Koniec torebki pęka, wywijając się na zewnątrz – tak wysypują się wierzbowe nasiona. Wiatr rozsiewa je na duże odległości.

Ciekawostki

Wierzbowe gałązki są  starym surowcem do wyrobu mioteł czy koszyków (tzw. wiklina).

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony