Poznajemy drzewa i krzewy

Modrzew

O drzewie

Jestem powszechnie znany m.in. z tego, że spośród rodzimych drzew iglastych, jako jedyne zrzucam liście (igły) na zimę. Jestem chętnie uprawiany, jednak nie lubię zbyt suchych miejsc do życia, jak również zabagnionych.

Pokrój

Jestem dużym drzewem iglastym. Moja korona jest luźna w kształcie stożka. Na drzewach rosnących w dużym zwarciu moje gałęzie usychają od dołu, nieraz do znacznej wysokości korony. Jeśli rosnę samotnie mogą mieć żywą koronę do samej ziemi. 

Kora

U młodych drzew kora jest gładka, zielonobrązowa, na starszych – czerwonobrązowa, głęboko spękana, łuskowata i złuszczająca się. Osiąga grubość do 10 cm i zawiera sporo żywicy.

Liście

Jestem jedynym drzewem iglastym w naszym kraju zrzucającym liście na zimę. Igły są jasnozielone, delikatne, niekłujące, wyrastają pęczkami na krótkopędach po 20–40 sztuk, zaś na długopędach – pojedynczo, skrętolegle. Jesienią, przed opadnięciem, przebarwiają się na żółto.

Kwiaty

Moje kwiaty rozwijają się wczesną wiosną, równocześnie z liśćmi. Jestem rośliną wiatropylną.

Szyszki

Mają jajowaty lub owalny kształt; młode są zielone, dojrzałe zaś jasnobrunatne, zwisające. Po wysypaniu się nasion szyszki opadają. 

Ciekawostki

Rosnę najszybciej spośród rodzimych polskich drzew iglastych i jestem długowieczny – żyję nawet 500 lat i dorastam w tym czasie do wysokości 50 m. Jestem drzewem światłożądnym, zarówno w młodości, jak i w starszym wieku a moje igły bywają dodatkiem do podłoży dla ozdobnych storczyków.

Sprawdź ile się nauczyłeś

Zachęcamy do korzystania z testów online sprawdzających zdobytą wiedzę o drzewach i krzewach.
Przygotowaliśmy tryb nauki i tryb testu (ograniczenie czasowe).
Życzymy powodzenia :)
 

Przejdź do góry strony